Tuesday, January 31, 2012

Mandalina Tango / Tangerine Tango

Her yıl Pantone Renk Enstitüsü , grafik, tasarım, kozmetik ve moda sektörlerinde kullanılan standart renk paletleri oluşturur.Bu yilin rengi ise dansi cagristiran capcanli ve cekici kirmizimsi turuncudur.
 Pantone Renk Enstitüsü’nün yöneticisi Leatrice Eiseman, seçilen renkle ilgili yaptığı yorumda “sofistike, ama aynı zamanda çarpıcı ve çekici… Derinliği olan bir mandalina – turuncu tonu” açıklamasını yaptı. Tangerine Tango canlandırıcı bir renk, ısı ve enerjiyi hissetirmek için, kırmızının hayat ve adrenalin dolu tonu ile sarının dostça sıcaklığını bir araya getiriyor.Bu özel turuncu ümit verici ve iyimser olduğu için bu yilin rengi secilmis, psikolojik açıdan da moral yükseltici olabilir.Cesaret verici ve harekete geçirici. Ayrıca sofistike bir tarafı da var.
Cesur bir renk olmasina ragmen kolayca diger renklerle koordine edilebilir .Kışkırtıcı Mandalina Tango; diğer bir deyişle kişiyi cazibe merkezi haline getiren portakal suyu tonu hayat dolu yansımasıyla bahar aylarında yenilenmek ve canlanmak için kullanacağımız en ideal renk tonu.

Spring 2012 Color Trends - Cockatoo by Pantone - Margarita - Cabaret - Bellflower
2012 bahari için tasarımcılar; cagdas, klasik, eglenceli farklı stil ve yasam tarzlarindan esinlenerek vitrinlerini hazirladilar. Pantone iyimser bir bakış açısı ve gelecek günlerin daha parlak olacağı inancından yola çıkarak, uzun bir kışın ardından yeniden canlanmayı ve değişim arzusunu destekleyecek renk kombinasyonu seçeneklerini sundu.


cockatoo by pantone

Dokunma duygusunu harekete geçiren mavi-yeşil, bahar kombinasyonların en önemli renklerinden biri. 
Margarita

Pantone’un margarita olarak adlandırdığı kekremsi bir sarı-yeşil karışımı ilham veren bir sıcaklık yayıyor. 
cabaret
Çiçek açan bir bahçeyi andıran şeker pembesi ''Cabaret''ise gelmekte olan apaydınlık bir yazı çağrıştırmada güçlü bir etkiye sahip.

Bellflower
Düşsel bir etki bırakması dolayısıyla lila, parlak beyaz ve siyah kombinasyonu kişinin karakterine yönelik benzersizlik ve yaratıcılık hissi uyandırıyor.
Spring 2012 Color Trends by Pantone - Tangerine Tango by Designer Adrienne Vittadini

40 yildir dunyanin renk otoritesi olan Pantone Enstitusu'nun bu yil icin sectigi renkler benim en cok sevdigim tonlar.Bu yil oldukca curetkar ve bir o kadar hayat dolu olmayi arzulayanlar Mandalina tangoyu, Margaritayi, Cabaret'i ve Turkuazi bir arada kombinleyerek renklerin tum etkilerini oldukca incelikli bir bicimde yansitabilirler.
2012 trend renkleri ev dekorasyonu için iddali olabilir ve açık renklerle dengelemek yerinde olur. Puf, koltuk battaniyesi, sehpada kase ve şömine üzerinde çiçeklerle tarziniza uygun aksesuarlarla kullanabilirsiniz .

2 comments:

 1. Bu renkleri ben de çok seviyorum . Turuncu neşenin , mor asaletin , yeşil bolluğun , pembe saf sevginin , mavi ise sezgilerin ve huzurun rengi .

  Turuncu - mavi , pembe - krem , mor - açık gri veya turkuaz kombinleri çok hoşuma gidiyor .

  Görseller çok hoş , sıcacık , teşekkür ederim canım , sevgiler.

  ReplyDelete
 2. Zeynepcim bu yil bizim yilimiz olacak ;)
  Neon renklere bayiliyorum,80'ler ve 90'ların başını anımsatan bu trend, bu sene ufak tefek değişikliklerle yeniden karşımıza çıktı:) sevgiler

  ReplyDelete